Σεμινάριο «Τεχνητή Νοημοσύνη (AI) για Υπολογιστές Υψηλής Απόδοσης (HPC)»

Το EuroCC@Greece και το Τμήμα Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) ανακοινώνουν την «Τεχνητή νοημοσύνη (Όλα συμπεριλαμβάνονται)για Υπολογιστές Υψηλής Απόδοσης (HPC): Ενίσχυση της έρευνας και των συστημάτων τεχνητής νοημοσύνης μέσω της χρήσης υποδομής HPC” Υβριδικό Σεμινάριο, στις 11 Οκτωβρίου 2023, στις 10:00 – 14:00 EET.

Γλώσσα παρουσίασης: Ελληνικά

Ακροατήριο: Κατάλληλο για μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας και του κλάδου (ερευνητές, επιστήμονες δεδομένων, μηχανικοί ML κ.λπ.) που ενδιαφέρονται για την αξιοποίηση τεχνολογιών Υπολογιστών Υψηλής Απόδοσης για εφαρμογές Τεχνητής Νοημοσύνης.

Τοποθεσία: Επί τόπου στο Κτήριο ΚΕΔΕΑ ΑΠΘ (οδός 3ης Σεπτεμβρίου – Πανεπιστημιούπολη, 546 36 Θεσσαλονίκη) και Online μέσω Zoom.

Το σεμινάριο αποτελείται από δύο μέρη (δείτε αναλυτικά την Ατζέντα εδώ):

ΕΝΑ.  Το πρώτο μέρος θα περιλαμβάνει μια εισαγωγή στις τεχνολογίες και υποδομές HPC και τη χρήση τους για εφαρμογές Τεχνητής Νοημοσύνης. Θα παρουσιαστούν σχετικές ερευνητικές δραστηριότητες μελών του ΑΠΘ και μάθημα για τη χρήση της υποδομής HPC «Αριστοτέλης» του ΑΠΘ για εφαρμογές Τεχνητής Νοημοσύνης.

ΣΙ.  Το δεύτερο μέρος αποτελείται από ένα εργαστήριο (hands-on training) για τη χρήση τεχνικών και υποδομών HPC στην εκπαίδευση αλγορίθμων μηχανικής μάθησης (AutoML). Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να ακολουθήσουν τα παραδείγματα των εκπαιδευτών.

Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα του Σεμιναρίου εδώ.

Κανω ΕΓΓΡΑΦΗ στην εκδήλωση έως τις 10 Οκτωβρίου στις 12:00 EET συμπληρώνοντας τη φόρμα συμμετοχής εδώ.

Όλοι οι εγγεγραμμένοι συμμετέχοντες θα λάβουν μια υπενθύμιση του σεμιναρίου στις 10 Οκτωβρίου μαζί με τον σύνδεσμο ζουμ για να παρακολουθήσουν (για όσους επιθυμούν να παρακολουθήσουν την εκδήλωση εικονικά).