Χειμερινό Εξάμηνο 2023-24: Πρόγραμμα Εξετάσεων

Σας εύχομαι καλή τύχη καθώς ξεκινάτε το ακαδημαϊκό σας ταξίδι για τις εξετάσεις του Χειμερινού Εξαμήνου 2023-24! Είθε η σκληρή δουλειά σας να ανταμειφθεί και οι προσπάθειές σας να λάμψουν. Προσεγγίστε κάθε πρόκληση με αυτοπεποίθηση και απολαύστε την ευκαιρία να αναδείξετε τις γνώσεις σας. Η επιτυχία σας περιμένει!

MSc BME-ΑΠΘ Ανακεφαλαίωση Ημέρας Ενίσχυσης Οικοσυστήματος και Διεθνοποίησης

Στις 30 Νοεμβρίου 2023, μια ασυνήθιστη συνύπαρξη διανόησης και δημιουργικότητας εκτυλίχθηκε στην Ημέρα Ενίσχυσης και Διεθνοποίησης Οικοσυστήματος MSc BME-ΑΠΘ!

Η εκδήλωση χρησίμευσε ως μια εξαιρετική συνένωση ανταλλαγής γνώσης, συνεργασίας και δικτύωσης μεταξύ των ενδιαφερομένων, των ηγετών του κλάδου και του ακαδημαϊκού κόσμου.

Βασικές στιγμές της ημέρας:

Διεθνής συνεργασία: Συζητήσεις σχετικά με τις συνέργειες μεταξύ του Texas A&M University και του προγράμματος MSc BME στο ΑΠΘ, παρουσιάζοντας τα επιτεύγματα και τις μελλοντικές προοπτικές.

Δημιουργία συνδέσεων: Συμμετοχή σε συνεδρίες τόσο με διεθνείς όσο και με εθνικούς οργανισμούς BME και επαγγελματικές ενώσεις, θέτοντας τις βάσεις για ουσιαστικές συνεργασίες.

Πληροφορίες από τον κλάδο: Σε βάθος εξερευνήσεις στη σφαίρα των βιομηχανιών BME, με πληροφορίες από πρωτοπόρους της Siemens Healthineers Greece, της GE HealthCare και της Draeger Hellas SA

Έκθεση Καινοτομίας: Αναδεικνύοντας την επιχειρηματική κίνηση με παρουσιάσεις από νεοφυείς επιχειρήσεις BME και συνδεδεμένες εταιρείες ΑΠΘ, αποκαλύπτοντας επαναστατικές ιδέες και λύσεις.

Επιτεύγματα μαθητών: Εμπνευσμένες παρουσιάσεις από φοιτητές MSc BME ΑΠΘ, δίνοντας έμφαση στις διατριβές και τις ερευνητικές τους συνεισφορές στο πεδίο.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους συμμετέχοντες, τους ομιλητές και τους παρευρισκόμενους των οποίων οι συλλογικές προσπάθειες εξασφάλισαν την ηχηρή επιτυχία αυτής της εκδήλωσης!

Σεμινάριο «Τεχνητή Νοημοσύνη (AI) για Υπολογιστές Υψηλής Απόδοσης (HPC)»

Το EuroCC@Greece και το Τμήμα Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) ανακοινώνουν την «Τεχνητή νοημοσύνη (Όλα συμπεριλαμβάνονται)για Υπολογιστές Υψηλής Απόδοσης (HPC): Ενίσχυση της έρευνας και των συστημάτων τεχνητής νοημοσύνης μέσω της χρήσης υποδομής HPC” Υβριδικό Σεμινάριο, στις 11 Οκτωβρίου 2023, στις 10:00 – 14:00 EET.

Γλώσσα παρουσίασης: Ελληνικά

Ακροατήριο: Κατάλληλο για μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας και του κλάδου (ερευνητές, επιστήμονες δεδομένων, μηχανικοί ML κ.λπ.) που ενδιαφέρονται για την αξιοποίηση τεχνολογιών Υπολογιστών Υψηλής Απόδοσης για εφαρμογές Τεχνητής Νοημοσύνης.

Τοποθεσία: Επί τόπου στο Κτήριο ΚΕΔΕΑ ΑΠΘ (οδός 3ης Σεπτεμβρίου – Πανεπιστημιούπολη, 546 36 Θεσσαλονίκη) και Online μέσω Zoom.

Το σεμινάριο αποτελείται από δύο μέρη (δείτε αναλυτικά την Ατζέντα εδώ):

ΕΝΑ.  Το πρώτο μέρος θα περιλαμβάνει μια εισαγωγή στις τεχνολογίες και υποδομές HPC και τη χρήση τους για εφαρμογές Τεχνητής Νοημοσύνης. Θα παρουσιαστούν σχετικές ερευνητικές δραστηριότητες μελών του ΑΠΘ και μάθημα για τη χρήση της υποδομής HPC «Αριστοτέλης» του ΑΠΘ για εφαρμογές Τεχνητής Νοημοσύνης.

ΣΙ.  Το δεύτερο μέρος αποτελείται από ένα εργαστήριο (hands-on training) για τη χρήση τεχνικών και υποδομών HPC στην εκπαίδευση αλγορίθμων μηχανικής μάθησης (AutoML). Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να ακολουθήσουν τα παραδείγματα των εκπαιδευτών.

Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα του Σεμιναρίου εδώ.

Κανω ΕΓΓΡΑΦΗ στην εκδήλωση έως τις 10 Οκτωβρίου στις 12:00 EET συμπληρώνοντας τη φόρμα συμμετοχής εδώ.

Όλοι οι εγγεγραμμένοι συμμετέχοντες θα λάβουν μια υπενθύμιση του σεμιναρίου στις 10 Οκτωβρίου μαζί με τον σύνδεσμο ζουμ για να παρακολουθήσουν (για όσους επιθυμούν να παρακολουθήσουν την εκδήλωση εικονικά).

Πανευρωπαϊκό πρόγραμμα Seal Young Professionals

Σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε στο Πανευρωπαϊκό Πρόγραμμα Νέων Επαγγελματιών Seal. Για περισσότερες πληροφορίες ακολουθήστε αυτό Σύνδεσμος. Παρακάτω μπορείτε να βρείτε την Ανακοίνωση (στα Ελληνικά) και την Αίτηση (στα Ελληνικά) αυτού του προγράμματος.